11 Şubat 2011 Cuma

HEPİMİZİN AŞKI OLAN ÇİKOLATAYI KULLANMA REHBERİ


Çikolata ve Çikolatanın Faydaları

Sadece kokusuyla mutluluk hormonu endorfini harekete geçiren çikolata, damağımızda yavaş yavaş erirken, insanı farklı hazlara sürüklüyor. Çikolatanın faydaları ise saymakla bitmiyor. Kalp hastalıkları ve kanserle mücadele ediyor, cildi ve kemikleri besliyor.
Kokusuyla, insanı baştan çıkaran, iştah açıcı kahverengi görüntüsüyle çikolatayı kim sevmez ki! Kokusu bile mutluluk hormonlarının harekete geçmesine yeten, bu tatlı mucizenin tarihi M.Ö. 1000 yıllarına dayanıyor. O yıllarda Amerika'da yaşayan yerliler, kakao tohumlarını öğütüp enerji veren içecek yaparlarmış. M.S. 1550 yılında İspanyol Cortes'le Avrupa'ya sıçrayan kakao tohumlarının, ağzımızda çikolata olarak erimesi yaklaşık 800 yılı bulmuş.
Geçmişten günümüze ağızları tatlandıran çikolatanın birçok yararı var. İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Mirror'da çıkan habere göre çikolatanın insan sağlığına pek çok yararı bulunuyor ; • Çikolatanın içinde bulunan antioksidanlar kanserle mücadelede faydalı. Kakao, kırmızı şaraba oranla iki; yeşil çaya oranla üç kat daha fazla antioksidan madde içeriyor.
 • Çikolata aynı zamanda zengin bir kalsiyum kaynağı. Bu da güçlü kemiklerin oluşmasını sağlıyor.
 • Çikolata geçmişten günümüze özellikle kadınlar üzerinde psikolojik olarak oldukça olumlu etkilere sahip. Çikolata kadınların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan endorfini salgılatıyor.
 • Harvard Tıp Akademisi uzmanları, kakaonun yüksek tansiyonu düşürdüğüne dair bulgular elde ettiğini savunuyor.
 • Güçlü dişleri sağlayan florid açısından da zengin olan çikolata, stresle mücadelede faydalı olan potasyumu da içeriyor.
 • Bristol Üniversitesi doktorlarından Peter Barham, çikolatanın içinde bulunan bir maddenin uyarıcı etkisi bulunduğunu ve bunun da kişiye kendini iyi hissettirdiğini savunuyor.
 • Çikolata büyük miktarda bakır da içeriyor. Bakır, vücudun demiri absorbe etmesine yardımcı oluyor. Bu da cilde, damarlara ve dokulara faydalı oluyor.
 • Kaliforniya Üniversitesi uzmanları her gün az miktarlarda çikolata yemenin kanda pıhtılaşmayı önlediğini savunuyor. Bu da ani kalp krizlerinin önüne geçiyor.
 • Çikolata aynı zamanda yiyen kişiye enerji veriyor ve diğer tatlılara oranla kan şekerini hızlı yükseltmiyor.
 • Bağışıklık ve üreme sistemi için faydalı demir ve çinko çikolatada bolca var. Bu tat her derde deva.
 • Kahve içmek yerine çikolata yemek çok daha yararlı, çünkü çikolata kahveye oranla çok daha az kafein içeriyor.
 • Çikolata diğer tatlılara oranla diş sağlığı açısından daha zararsızdır; çünkü sütlü çikolata yüksek miktarda protein, kalsiyum ve fosfat içerir. Bu maddeler de diş minesini koruyor.
 • Çikolatadaki doymuş yağ oranı,kandaki kolesterol seviyesinin artmasına neden olmuyor.

 GEVŞETİR, RAHATLATIR, MUTLULUK VERİR

Çikolata phenethylamine (PEA) içermektedir. Phenethylamine ise sinir sistemini uyarır, bazı salgıların salınmasını tetikler, ağrıları dindirir ve insanın kendini iyi hissetmesini sağlamaktadır. Çikolata aynı zamanda cinsel uyarıcı ve keyif verici özelliği de bulunmaktadır. Çikolata beyindeki serotonin seviyesini arttırır ve mutluluk hissi verir. Kadınlar erkeklere nispeten çikolatanın bu özelliklerine karşı daha duyarlıdır. Çikolata, beyni rahatlatıp gevşetir, mutluluk verir, beynin endorfin salgılamasına neden olur. Bu salgı, mutluluk duymamızı sağlar.

Günde 40 gram bitter çikolata (yüzde 70 kakao içeren) tüketimi, vücuda önemli miktarda polifenol sağlayabilir ve böylece kadiyovasküler hastalıklar ve kanserin önlenmesine yardımcı olabilir. Aralarda yenilen atıştırmalıkların, şeker tüketiminin verdiği keyif nedeniyle insanların beslenme alışkanlıklarının her zaman bir parçası olacağını kabul edersek, bu alışkanlığın hiçbir besin değeri olmayan boş, şekerli abur cuburlar yerine bitter çikolata ile değiştirilmesi kronik hastalıkların önlenmesine önemli ölçüde katkı sağlayabileceği söylenebilir.

İÇİNDEKİ YAĞI VE ŞEKERİ UNUTMAYIN
Sonuç olarak, birçok faydasının yanında çikolatanın yağ ve şeker içeriğinin de yüksek olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle günlük beslenme içerisinde dikkatli tüketilmesi gerekmekte ve kakao içeriği yüksek olan çikolata çeşitleri tercih edilmelidir."


Çikolatanın en iyi 10 adresi

1) Divan Pastaneleri
Formül İsviçre’den


Koç Holding’e bağlı Divan Pastaneleri 08.00 - 21.00 arası, haftanın her günü açık. İkisi Ankara’da kalanı İstanbul’da olmak üzere toplam 14 şubesi var. 52 yıldır hizmet veren Divan’da mevsimine göre 35 çeşit çikolata satılıyor.

İsviçre kökenli, özel formülleriyle çok övünüyorlar. Bayrama özel ambalaj ve süslemeler hazırlandı. Chocolat d’Origine serisinde, çikolatanızın nereli olacağına siz karar veriyorsunuz. Şokola Portakal ve Prenses Badem en sevilen ürünler. Bir kilo çikolata 120 lira. Kutuların fiyatları 25-250 lira arasında değişiyor.

Anadolu yakasında Kalamış, Avrupa’da Elmadağ şubeleri dolup dolup taşıyor. Telefonla sipariş de kabul ediliyor. Elmadağ tel: (212) 225 72 86              (212) 225 72 86      Kalamış tel: (216) 541 03 46 İSTANBUL

2) Vakko
61 noktada satılıyor


Çikolatalar, 1989 yılında beri Vakko mağazalarında ve İstinye AVM’deki Vakko Çikolata Butiği’nde satılıyor. Butik, 10.00 - 22.00 saatleri arasında her gün açık. Toplam 14 adet ürün grubu var.

Superfine, gofret, Turkish delight ve çikolata kaplı hurma çok satıyor. Özellikle Superfine, hem burada hem de dünyada çok iyi bilinen klasikleşmiş bir ürün. Kutuların fiyatları 17-165 lira arasında. Bayram için birbirinden şık çikolata kutuları da Vakko’nun vazgeçilmezlerinden.

Vakko İstinye Park için tel: (212) 345 58 32             (212) 345 58 32      İSTANBUL

3) Gezi Pastanesi
Şampanyalı bile var


Kemerburgaz, Taksim ve Caddebostan olmak üzere toplam üç şubesi var. 22 yıllık pastane, 07.30 - 24.00 saatleri arasında, haftanın her günü hizmet veriyor. Bayrama özel çikolata kutusunun fiyatı 55 lira.

İşletmenin asıl ünü çikolatasından geliyor. Trüf, pralin, duja ve madlen olmak üzere dört ürün grubunda toplam 35 çeşit çikolata var. Karamel ve konyaklı stick en tercih edilen ürünlerden. Bu sene şampanyalı trüf de satılmaya başlandı. Evlere telefonla servis de var.

Taksim tel (212) 292 53 53
İSTANBUL

4) Pelit Pastanesi
33 şubesi var


250’yi aşkın çikolata çeşidi var. Çikolata kaplı lokumlar, krokan, portakallı çikolata ve sütlü Meksika en tercih edilen ürünler arasında. Bir kilosunun fiyatı, 80-112 lira arasında değişiyor. Özel kaplamalı ambalaj ve kutulardaki çikolataların fiyatı 65 liradan başlıyor, 5 bin liraya kadar çıkıyor.

İstanbul’da 32, Ankara’da bir tane olmak üzere toplam 33 şube var. Ürünlerin hepsi yerli ve el emeğiyle yapılıyor. Şubeler 06.30-22.00 arası açık. Telefonla sipariş de kabul ediliyor.

Tel: (212) 672 10 00          (212) 672 10 00     İSTANBUL

5) Baylan Pastanesi
Hem ustabaşı, hem sahibi


Baylan Pastanesi, 1923’te kuruldu. Kadıköy’deki pastane, İstanbul’un en eskilerinden ve eski İstanbulluların vazgeçemediği bir tat. Bebek’te yeni bir şubesi var.

Trüf ve madlen ağırlıklı olmak üzere 40’a yakın çeşit satıyorlar. Hari Lenas, pastanenin hem ustabaşısı hem sahibi. 08.00-20.00 arası açık. Kutularının fiyatları ortalama 60 lira civarında. Baylan’ın sırrı, tamamen el işi ve yerli üretim olması. Telefonla sipariş kabul ediliyor. Bayrama özel ürünler çok beğeniliyor.

Kadıköy tel: (216) 346 63 50              (216) 346 63 50      Bebek tel (212) 358 07 60.
İSTANBUL

6) Swiss Gourmet
Karamellisi en sevileni


Maçka’daki Swissotel İstanbul’un pastane bölümü Swiss Gourmet’de yıllardır İsviçre kökenli çikolatalar satılıyor. Ünlü şef Mathias Gautron’ın imzasıyla el yapımı 30 çeşit çikolata var.

En gözde çeşitler karamelli, griottine lactee, karamel Cointreau ve yasemin lactee. Çikolatalar, kutular halinde satılıyor ve fiyatları 50-155 lira arasında. Her gün açık.

Tel: (212) 326 11 00          (212) 326 11 00    İSTANBUL

7) Dolce Pastanesi
Sahibinin tasarımları


Pazar hariç haftanın altı günü 09.00- 19.00 arasında açık. Bebek’te 13 yıldır hizmet veren Dolce, hem pastane hem de kafe. Bodrum’da da küçük bir şubesi var.

Pastanenin sahibi Nilgün Ertuğ, aynı zamanda tüm ürünlerin tasarımını da yapıyor. Çikolatalı lokumun kutusu 150 lira, fındıklı-üzümlü özel üretim çikolatanın kutusu ise 175-200 lira arasında.

Tel: (212) 257 72 99       (212) 257 72 99    İSTANBUL

8) Marie Antoinette
Kutusu kitap şeklinde


Oyuncu Rojda ve Ruken Demirer kardeşlerin butiği 1.5 ay önce Nişantaşı’nda açıldı. Başka yerde şubesi yok. Marie Antoinette’te yaklaşık 20 çeşit çikolata var. Hammaddesi Belçika’dan geliyor. Buna Paris’ten gelen meyve özleri ve süslemeler ekleniyor.

En çok aşk meyvesi (altın çilekli çikolata), yaban kirazlı çikolata, menekşeli çikolata, trüfler, melek şeklindeki çikolatalar ve bitter çikolataya batırılmış portakal dilimleri ilgi görüyor. Kutuların fiyatları 45-180 lira arasında.

Tel: (212) 291 92 78           (212) 291 92 78      İSTANBUL

9) Palet Pastanesi
Demirel’in çikolatacısı


1995’te Çankaya’da açılan Palet’in bir şubesi daha var. Mesleğe çekirdekten başlayan ve 30 yıldır pastanecilik yapan Doğan, Aydın ve Ergün kardeşler işletiyor. Birkaç yıldır, Ankara’da çikolata denince akla gelen ilk adreslerden. Süleyman Demirel’in de aralarında bulunduğu birçok siyasetçi her bayram öncesi buradan alışveriş yapıyor.

Dilim portakallı, zencefilli, vişne likörlü, diyet çikolatalar ve hurmalı olanlar en favori ürünler arasında. Bayram için çok özel kutular hazırlandı. 150-200 çeşit çikolata var. Kilo fiyatı 49-113 lira arasında, kutular da şıklık derecesine göre 20 liradan başlıyor, 300’e kadar çıkıyor. Her gün 07.00-23.00 arası açık.

Tel (312) 437 20 21
ANKARA

10) Reyhan Pastanesi
Bir İzmir klasiği


Şehrin en ünlü pastanelerinden Reyhan, 1965’ten beri açık. Dondurmasından güllacına, çikolatasından pastasına ünü tüm ülkeye yayıldı. Reyhan’ın mönüsünde 52 çeşit çikolata var.

‘Roche’ denen şekilsiz, dökme olanları en beğenilenleri. İçinde fıstık, fındık ve badem ezmesi var. Cevdet Eraydın’ın elinden çıkma çikolataların kilosu 44-80 lira. Kutuların fiyatlarıysa 65-70 lira. Özel günler için, çikolatanın üzerindeki baskıyı siz belirleyebiliyorsunuz. Merkezi Alsancak’ta. Balçova Agora AVM ve Çeşme Ilıca’da da şubeleri var. Alsancak şubesi 07.00-01.00 arası her gün açık. Telefon ve internetten sipariş de kabul ediliyor.

Tel: (232) 422 28 02           (232) 422 28 02  İZMİR

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder